Vyhľadávajte medzi 750 zariadeniami po celom Slovensku
registrácia prihlásenie
Domáca starostlivosť pomáha chorému zostať v známom prostredí
Dátum pridania:

Keby si pacienti mohli vybrať, väčšina by asi volila pobyt počas choroby doma, v dôverne známom prostredí. V prípade bežných ochorení u sebestačného človeka to nie je problém. Inokedy, ak je ochorenie natoľko závažné, že si vyžaduje časté sledovanie a kontroly, zložité liečebné zásahy alebo operáciu, je nevyhnutný pobyt v nemocnici. V niektorých situáciách je aj pri relatívne závažných stavoch možné zostať v domácom prostredí, keď sa o pacienta stará rodina alebo agentúra domácej starostlivosti.

 

Pobyt doma počas choroby má dve hlavné výhody:

  • pre pacienta dobre známe prostredie, kde sa cíti bezpečne, zlepšuje zvlášť psychický stav pacienta,
  • neprítomnosť odolných „nemocničných baktérií“, ktoré dokážu spôsobiť závažné infekcie, ktoré odolávajú bežným antibiotikám, tzv. nozokomiálne nákazy. To je dôležité predovšetkým u ľudí, pre ktorých sú infekcie život ohrozujúcou hrozbou, napríklad pre niektorých onkologicky chorých alebo u starších „krehkých“ pacientov.

 

Doma chutí najlepšie
Výhodou domácej starostlivosti je aj možnosť prípravy a podania každého jedla tak, ako je chorý zvyknutý a ako to má rád. Dôležité je prispôsobiť pripravované pokrmy chuti chorého, dbať na ich vyváženú skladbu a pestrosť.


Pokiaľ sa o stravovanie pacienta v domácom prostredí staráte sami, chorý ocení, keď budete jesť spolu s ním. Ak je však potrebné, aby bol kŕmený, je nutná riadna dávka trpezlivosti a tiež času.


Čas a námahu s prípravou stravy a kŕmením chorého ušetria prípravky tekutej výživy napr. Nutridrink, ktoré môže chorý popíjať počas dňa medzi jedlami a ktoré mu dodajú všetky živiny v optimálnom pomere.

 

Zdroj: vyzivavchorobe.sk

Lajknite a sledujte nás na
O výhodách portálu DomDochodcov.sk