Vyhľadávajte medzi 750 zariadeniami po celom Slovensku
registrácia prihlásenie
Výživa seniorov: Čoho jedia málo a čomu by sa mali vyhýbať?
Dátum pridania:

Čo majú ľudia vo vyššom veku najčastejšie na tanieri, čo im škodí a čo, naopak, prospieva, sme sa pýtali odborníka na výživu seniorov profesora MUDr. Štefana Krajčíka z Kliniky geriatrie LF SZU a Univerzitnej nemocnice v Bratislave.
Líši sa výživa ľudí seniorov od výživy ľudí v produktívnom veku?
V zásade nie. Seniori sa často menej pohybujú, či už zo zvyku, alebo v dôsledku chorôb obmedzujúcich pohyblivosť. Preto treba prispôsobiť množstvo nárokom organizmu. Môže to byť problém, pretože stravovacie návyky ťažko menia. Starí ľudia horšie využívajú bielkoviny, a preto ich potrebujú väčšie množstvo – asi 1 g/kg na deň oproti 0,8 g/kg na deň v strednom veku. Podobne dávka vápnika je o niečo vyššia – 1,5 g oproti 1 g v strednom veku.
Znižuje sa množstvo stravy, ktorú je človek v seniorskom veku schopný prijať, alebo sa, naopak, zvyšuje?
Starší ľudia sa pomalšie prispôsobujú. Nedokážu znížiť príjem potravy pri zníženej pohyblivosti, ale, naopak, ani zvýšiť jej príjem po období hladovania alebo počas rekonvalescencie po operácii alebo úraze. Vo všeobecnosti ľudia starší než 75 rokov jedia menej.
Mení sa s pribúdajúcim vekom zloženie stravy? Ak áno, ako?
Príjem stravy je ovplyvnený viacerými faktormi. V starobe sa napríklad oslabuje vnímanie slanej chuti. Preto môžu mať seniori tendenciu viacej soliť. To však môže zvyšovať krvný tlak a nepriaznivo pôsobiť u ľudí s chorobami srdca. Ľudia s narušeným chrupom alebo nevhodnou zubnou protézou môžu obmedziť príjem potravy, ktorá je tuhšia. Voľbu potravín ovplyvňujú aj zdravotné problémy, napríklad nafukovanie po jedení strukovín a potreba dodržiavania diéty.
Jedia seniori pri svojej výške dôchodku kvalitné potraviny?
Výber potravín je, samozrejme, ovplyvnený aj ich finančnou situáciou. Niektoré kvalitné potraviny sú drahšie – napríklad ovocie, ryby, mliečne výrobky.
Mali by seniori užívať výživové doplnky, ako sú vitamíny, minerály? Alebo ich môžu plnohodnotne prijímať zo stravy?
Používanie doplnkov pri vyváženej potrave nie je potrebné. Niektoré výskumy ukazujú, že môže byť aj škodlivé. Napríklad všeobecné užívanie doplnkov vápnika u ľudí, ktorí nemajú osteoporózu alebo poruchy príjmu vápnika, je spojené s vyššou úmrtnosťou na choroby srdca a ciev. Jedinou výnimkou je užívanie vitamínu D počas zimy a u ľudí, ktorí nechodia na slnko.
Koľko kalórií by asi mal senior denne prijať? Čo zo stravy je na fungovanie tela najdôležitejšie?
Potreba príjmu energie sa v priebehu starnutia znižuje. Príčinou je ubúdanie svalstva a znížená pohybová aktivita. Počet potrebných kalórií klesá z 11 800 kcal vo veku 60 rokov na 9 600 kcal vo veku 75 rokov. Potreba kalórií je výrazne nižšia u ľudí s obmedzenou pohyblivosťou – je to asi len 6 500 kcal. Dôležité je nielen množstvo potravy, ale i jej zloženie. Najčastejšími prehreškami sú sladkosti, medzi ktoré patria aj cukrom sladené nealkoholické nápoje a mastné jedlá. Osobitne škodlivá je konzumácia stužených tukov, pretože obsahujú pozmenené mastné kyseliny, ktoré nevieme metabolizovať. Tieto tuky výrazne zvyšujú hladinu takého cholesterolu, ktorý zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy. Podobne pôsobia aj živočíšne tuky. Ochranný účinok na cievy majú rastlinné oleje a tuk obsiahnutý v morských rybách. Konzumácia rýb dva- až trikrát týždenne znižuje výskyt rakoviny hrubého čreva, aterosklerózy a jej komplikácií, a tiež výskyt demencie.
Ako starší ľudia využívajú bielkoviny z mäsa či iných zdrojov?
Starší organizmus horšie využíva bielkoviny. Preto treba mať dostatočný príjem živočíšnych alebo sójových bielkovín. Sója obsahuje i látky podobné ženským pohlavným hormónom estrogénom, ktoré spomaľujú rozvoj aterosklerózy. Nie je však vhodná pre ženy s rakovinou prsníka. Vhodným zdrojom bielkovín sú odtučnené mliečne výrobky, ktoré sú zároveň zdrojom vápnika. Výhodou skvasených mliečnych výrobkov je, že neobsahujú mliečny cukor laktózu, ktorú niektorí ľudia netolerujú. Prospešné sú výrobky obsahujúce živé probiotické kultúry s priaznivým účinkom na krvné tuky a činnosť čriev.
Zvláda ich organizmus aj údeniny a tučné mäsá?
Častá konzumácia červeného mäsa zvyšuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, najmä ak je údené. Vhodnejšie je mäso z hrabavej hydiny, nie však z husi alebo kačky.
A sladkosti?
Časté jedenie sladkostí je skutočne nevhodné, tiež nadmerná spotreba medu. Naša strava obsahuje aj priveľa soli. V krajinách, v ktorých sa podarilo znížiť jej príjem, sa znížil výskyt cievnych mozgových príhod. Napríklad vo Veľkej Británii sa programovo postupne znižuje obsah soli v potravinách, napríklad v chlebe.
Čoho jedia starí ľudia málo?
Nedostatočná je konzumácia zeleniny a ovocia, ktoré by mali jesť 3- až 5-krát denne. Obsahujú vitamín C a množstvo iných dôležitých látok, ako sú farbivá a vláknina. Farbivá majú antioxidačný účinok. Pôsobia proti vzniku nádorov a aterosklerózy a spomaľujú starnutie. Vláknina znižuje výskyt rakoviny hrubého čreva. Pôsobí tiež proti vzniku zápchy, ktorá je častým problémom starších ľudí.
Je dôležitá aj úprava jedla?
Samozrejme. Vhodné je dusenie, varenie, pečenie, nevhodné vyprážanie. Vhodnejšie je dosoľovanie na tanieri ako pridávanie soli počas varenia. Pri tomto spôsobe je spotreba soli menšia.
Stretávate sa s podvyživenými  seniormi? Ak áno, prečo trpia podvýživou?
Po 75. roku života je väčším problémom podvýživa než obezita. Príčin je viacero. Seniori sa rýchlejšie zasýtia, majú oslabenú chuť a čuch. Môžu mať problémy s prípravou stravy a s jej príjmom. Príčinou bývajú už spomínaná zlá zubná protéza, zhoršená pohyblivosť a tras rúk, poruchy prehĺtania. Dementní ľudia zabúdajú jesť. Inou príčinou sú poruchy trávenia. Chudnutie však môže byť aj prejavom závažných ochorení – rakoviny, pokročilých štádií chorôb srdca, obličiek a pľúc, zle liečenej cukrovky či zvýšenej  činnosti štítnej žľazy.
Môžu choroby typické pre vyšší vek ovplyvniť výber potravín?
Áno. Pri chorobách často treba držať aj diétu, ktorá mení zloženie stravy – napríklad cukrovka, dna či choroby srdca. Ľudia s Alzheimerovou demenciou jedia veľa sladkých jedál a konzumujú menej vlákniny. Diabetici nesmú jesť sladkosti a tučné jedlá. Ľudia s poruchami tukového metabolizmu musia zase obmedziť príjem mastných jedál a sladkostí. Aj u starších ľudí sa zvyšuje výskyt celiakie – neznášanlivosti pšeničných bielkovín.
Ako sa rieši prípadné nechutenstvo seniorov?
Pomôcť môže vkusné servírovanie a používanie korenia a príchutí. Pripravovať sa majú jedlá, ktoré starí ľudia poznajú. Treba zvážiť nutnosť niektorých diét. U osemdesiatnika nemá zmysel trvať na dodržiavaní diéty s nízkym obsahom cholesterolu. Ak je to možné, treba sa vyhnúť mletej strave, ktorá je nechutná. Osožiť môže aj malý aperitív – horký likér či biele víno. Jesť by mali seniori v spoločnosti iných. U ľudí, ktorí majú problémy s používaním príboru, sa odporúčajú jedlá, ktoré sa dajú jesť rukou.
Môže sa jedlo rozdeliť aj do menších dávok?
Áno, je vhodnejšie ho rozdeliť na viacero menších porcií, ako trvať na troch hlavných jedlách denne. Ľudia s demenciou musia mať jednofarebný tanier, ktorý farebne kontrastuje s jedlom. Môžu mať totiž problém s rozpoznaním jedla. Seniorom, ktorí zjedia len malé množstvo potravy, môžeme zvýšiť obsah živín v jedle pridaním nastrúhaného syra, masla alebo primiešaním výživových doplnkov. Existuje aj liečebná doplnková výživa, ktorú určuje lekár. Je to však len doplnok, prednosť má prirodzená strava.
Čo z toho vyplýva?
Odporúča sa užívať tento doplnok po malých dúškoch a posledný hlt vypiť minimálne jednu hodinu pred jedlom, aby človek neobmedzil bežnú stravu. Ak má mať táto liečebná výživa účinok, treba vypiť minimálne dve fľaštičky denne.
Je vo vyššom veku problémom aj obezita? Zhoršuje sa, alebo človek v seniorskom veku chudne?
Obezita je najčastejšou poruchou výživy aj vo vyššom veku a jej výskyt sa u seniorov v posledných rokoch zvyšuje. Počet obéznych sa však v priebehu staroby zmenšuje. Obezita po sedemdesiatom roku života nie je spojená so zvýšením úmrtnosti. Jej negatívne následky sú všeobecne známe, najmä poškodenie ciev či kĺbov. V súčasnosti sa venuje veľká pozornosť svalom a ich vzťahu k obezite.
Prečo práve svalom?
Pri obezite, najmä ak je spojená s nedostatočným pohybom, dochádza k prerasteniu svalov tukom. Svaly sú poškodzované aj látkami, ktoré sa tvoria v tukovom tkanive. Znižujú totiž vychytávanie glukózy v svaloch a zhoršujú tak jej metabolizmus. Prispieva to k rozvoju či zhoršeniu cukrovky a zhoršeniu tukového metabolizmu. Svaly obrastené tukom sú menej výkonné. To vedie k obmedzeniu pohybu a vzniká bludný kruh. Činnosť svalov zhoršuje aj nedostatok vitamínu D. Oslabnutie svalov je tiež príčinou pádov. Pri chudnutí dochádza k úbytku svalov. Súčasťou každého redukčného režimu musia byť preto posilňovacie cvičenia.
Môžu sa seniori pokúšať schudnúť?
Primerané BMI je vo vyššom veku vyššie (25 – 27) a hodnota od 22 nižšie naznačuje zhoršenú výživu. Chudnutie musí byť opatrné, vhodný je dohľad lekára. Pokiaľ nejde o extrémnu obezitu, je vhodnejšie neznižovať výrazne hmotnosť. Znižovanie počtu kíl v pokročilejšej starobe sa spája s horšou prognózou ako stabilizovaná hmotnosť. Dôležitý je najmä primeraný pohyb.

 

 

Zdroj: zivot.azet.sk

 

Lajknite a sledujte nás na
O výhodách portálu DomDochodcov.sk