Vyhľadávajte medzi 750 zariadeniami po celom Slovensku
registrácia prihlásenie
Zadlžené Španielsko: Na 13. a 14. dôchodky nesiahneme
Dátum pridania:

Priemerný dôchodok v Španielsku je približne 840 eur. Španieli majú na 13. a 14. dôchodok nárok zo zákona. Aj keď je krajina rekordne zadlžená, vláda ich obmedzovanie nechystá. Španielsky dôchodca si vychutnáva pivo. Na Slovensku sú trináste a štrnáste dôchodky nepredstaviteľné. V Španielsku ide o bežný sociálny štandard. Napriek tomu, že kráľovstvo na Pyrenejskom polostrove sa topí v dlhoch, s penzijnými reformami, na ktoré Brusel dlhodobo tlačí, sa vôbec neponáhľa. Najnovší problém spôsobilo vyplácanie trinástych dôchodkov, ktoré krajina posiela seniorom práve v júli. Španieli majú zo zákona nárok aj na štrnáste, tzv. vianočné dôchodky.

Väčšina mladých je bez práce
Mladí sú stratenou generáciou, nemajú prácu
Mladí sú stratenou generáciou, nemajú prácu

Keď v štátnom rozpočte chýbali financie na trináste dôchodky, Madrid sa rozhodol siahnuť na rezervný fond sociálneho poistenia. Vybral z neho miliardu eur. Španielsko pritom načrelo do fondu už viac ráz v minulosti. Pracujúcich ľudí, ktorí by na dôchodky robili, je málo. Seniorov, čo majú na ne nárok, naopak pribúda. Miera nezamestnanosti v krajine prekročila hranicu 27 percent. Viac ako polovica mladých ľudí je bez práce. Vyhliadky, že by sa to mohlo zlepšiť, sú mizivé.

"Udržateľnosť našich dôchodkov je kľúčovou otázkou pre budúcnosť Španielska," cituje premiéra Mariana Rajoya portál La Moncloa. Španielska vláda však žiadne obmedzovanie 13. a 14. dôchodkov nechystá. "Existujúce verejné dôchodky, zdravotníctvo a školstvo sú neudržateľné," povedal generálny riaditeľ poisťovne AXA Henri de Castries v rozhovore pre noviny El País. Nepozdáva sa mu ani vek odchodu do dôchodku. Súčasní Španieli naň majú nárok vo veku 65 rokov. To zmenilo schválenie reformy Josého Luisa Rodrígueza Zapatera, ktorú sprevádzali masívne protesty. Do roku 2027 by mali Španieli ísť do dôchodku ako 67-roční. 

Španielsko má historicky najvyššiu nezamestnanosť (vyše 27 %)
bez práce je viac ako 56 % mladých ľudí
od júla 2007 prispieva do dôchodkového systému o 3 300 000 ľudí menej
za rovnaký čas sa počet dôchodcov zvýšil o 675 000
výška priemerného dôchodku je približne 840 eur
Španielsko má čas do septembra  Verejný dlh v Španielsku sa blíži k 90 percentám HDP. Bez práce je takmer šesť miliónov obyvateľov. V 46-miliónovej krajine je viac ako osem miliónov dôchodcov. Priemerný starobný dôchodok v rekordne zadlženom Španielsku je približne 840 eur mesačne. Odborníci upozorňujú, že súčasná výška nie je udržateľná, najmä ak sa dôchodok každoročne valorizuje o infláciu. Európska komisia krajinu varovala už v minulosti, aby nesiahala na finančné prostriedky pre budúcich dôchodcov.

Do septembra má Španielsko čas na to, aby predložilo Európskej únii ďalší plán dôchodkovej reformy. Má ísť o protihodnotu za to, že EÚ dala Madridu ďalšie dva roky, aby znížil deficit verejných financií pod tri percentá. Inštitút fiškálnych štúdií, pôsobiaci pri španielskom ministerstve hospodárstva, navrhol zníženie dôchodkov o 22 až 45 percent. Socialisti to rázne odmietajú a odvolávajú sa na 50. článok španielskej ústavy, podľa ktorého má štát zabezpečiť dostatočný príjem pre občanov v starobe. 

 

Zdroj: Aktuality.sk, jd Foto: Dreamstime

Lajknite a sledujte nás na
O výhodách portálu DomDochodcov.sk