Vyhľadávajte medzi 750 zariadeniami po celom Slovensku
registrácia prihlásenie
Na domov dôchodcov sa ľudia načakajú
Dátum pridania:

V poradovníkoch obecných a krajských zariadení sociálnych služieb je podľa odhadu okolo 16-tisíc ľudí. Väčšinu tvoria čakatelia na domov dôchodcov alebo domov sociálnych služieb. BRATISLAVA. Hľadáte miesto v domove dôchodcov? Šanca, že nájdete, je malá. Na zariadenie pre seniorov sa čaká aj niekoľko rokov a jeho vybavovanie je po novom zbytočne náročné a byrokratické. Od januára platí zákon o sociálnych službách, ktorý mal ľuďom zaručiť, že do 60 dní dostanú to, čo potrebujú. Nestalo sa tak, táto povinnosť sa odložila. Návrh novely, ktorý pred troma týždňami predložilo ministerstvo sociálnych vecí, pokračuje v rovnakom duchu. Tí, čo sa dostali do poradovníka pred 1. januárom 2009, urobia lepšie, keď sami požiadajú o posúdenie odkázanosti na zariadenie pre seniorov. Obec to síce musí urobiť z vlastnej iniciatívy, ale lehota, ktorú na dostala, sa má predĺžiť. Namiesto 30. novembra 2010 by konečný termín bol až o rok neskôr. „Nemusia čakať, kedy ich z vlastného podnetu posúdi obec alebo vyšší územný celok," povedala Barbora Petrová z mediálneho odboru ministerstva. Posudzovanie sa týka úplne všetkých - tých, čo už sú v nejakom zariadení, čakajú naň alebo si len teraz podali žiadosť (o posúdenie odkázanosti). Ani pre jednu z týchto skupín sa však nič nezmení. Klientom sa služby budú poskytovať naďalej, poradovníky dobiehajú.

Zo zoznamov neubúda
Na Slovensku je akútny nedostatok zariadení pre seniorov a obce zatiaľ nemajú na to, aby využili prednostné právo zabezpečiť opak. Štát sa stále snaží držať na uzde neziskové organizácie a súkromných podnikateľov, ale medzitým sa mimo jeho dohľadu vyrojili neoficiálne starobince či hospice.

„Zákon jasne hovorí, že keď je akútna potreba poskytnúť človeku sociálne služby, tak príslušný orgán má okamžite konať," hovorí bývalá ministerka sociálnych vecí Helena Woleková z nadácie Socia. „V zariadeniach sú však osoby, ktoré tam nemusia byť, a zaberajú miesta tým, ktorí sú na ústavnú starostlivosť odkázaní."  Prednosť majú iba ľudia v ohrození života a zdravia. U neverejných poskytovateľov - sú nimi neziskové organizácie, cirkev či podnikatelia - sa čaká menej, no často sú drahší. Z verejných zdrojov dostávajú menej peňazí. Šedá zóna sociálnych služieb sa pohybuje na pomedzí nekalého podnikania a charity. Aj v jednom rodinnom dome v Hronovciach, o ktorom sa prednedávnom písalo v médiách, sa tiesnia ľudia, ktorí sa nemohli dostať do iného zariadenia. Občianske združenie Teplo domova bolo pre nich jediným riešením. Ide aj o možnosť výberu
Zákon sa bude novelizovať aj preto, že obmedzil možnosť výberu poskytovateľa. Človek si môže vybrať, iba ak mu nevybrala obec. Inak by mu na to, čo potrebuje, nemusela prispieť. Novelou, ktorej zajtra uplynie čas na pripomienky, by sa mohol tento problém odstrániť. Ministerstvo píše, že sa zabezpečí plné právo na výber zariadenia, „bez akýchkoľvek obmedzení a následkov s tým spojených". Má však dva rôzne návrhy. Ten druhý je vlastne len inak formulované obmedzenie možnosti výberu. Parlament rozhodne do konca tohto roka.

 

Zdroj: ekonomika.sme.sk

Lajknite a sledujte nás na
O výhodách portálu DomDochodcov.sk