Vyhľadávajte medzi 750 zariadeniami po celom Slovensku
registrácia prihlásenie
Občania sa výrazne podieľajú na boji s nedostupnosťou liekov
Dátum pridania:

Na všetky  prípady upozornili občania a práve ich záujem o riešenie tejto  problematiky je pre MZ SR veľmi dôležitý. V prípade nedostupnosti niektorých druhov liekov na našom trhu je najmä vďaka občianskym podnetom možné okamžite konať.
Do dnešného dňa uložilo MZ SR za nedostupnosť liekov sedemnásť pokút vo výške 170 000 €, pričom šestnásť sankcií dostali farmaceutické spoločnosti od začiatku roka 2014. Jednej spoločnosti sa týkali až tri sankcie, pretože z trhu vypadli tri lieky určené na liečbu a prevenciu krvácania u pacientov s hemofíliou A. Všetky s nulovým doplatkom pacienta, avšak  v rovnakej skupine, boli aj iné lieky plne hradené z verejného zdravotného poistenia.
Aj ďalšiu z pokút MZ SR uložilo na základe prešetrenia pacientskeho podnetu, ktorý upozornil, že v lekárňach chýba liek na zníženie cholesterolu s nulovým doplatkom pacienta. V ďalšom prípade sa zistilo, že na našom trhu nie sú tri kategorizované lieky na liečbu epileptických záchvatov. Všetky tri lieky pochádzali od jednej farmaceutickej spoločnosti a mali nulový doplatok.
 Začiatkom tohto roka ministerstvo uložilo dve pokuty, každú vo výške 10 000 €. Zo slovenského trhu vtedy vypadol liek, ktorý pacienti užívajú proti reumatoidnej artritíde, a tiež liek na zníženie cholesterolu. Aj na tieto prípady MZ SR upozornili občania. Lieky boli vyradené z kategorizačného zoznamu.
 Historicky prvú pokutu za nedostupnosť liekov vo výške 10 000 € ministerstvo zdravotníctva udelilo vlani v novembri, išlo o liek na zníženie vysokého krvného tlaku. Aj v tomto prípade MZ SR konalo na základe podnetu pacienta. Vo všeobecnosti platí, že povinnosťou každého držiteľa registrácie lieku, resp. jeho zástupcu, je zabezpečiť dostupnosť liekov v takom rozsahu, aby nebola ohrozená zdravotná starostlivosť.
Ministerstvo zdravotníctva začalo aj ďalšie správne konania pre podozrenie z nedostupnosti. K tejto problematike pristupuje aktívne, v spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv SR.

Zdroj: Health.gov.sk
Zdroj obrázku: dreamstime/free

Lajknite a sledujte nás na
O výhodách portálu DomDochodcov.sk