Vyhľadávajte medzi 750 zariadeniami po celom Slovensku
registrácia prihlásenie
Samotu od seniorov zaháňajú dobrovoľníci
Dátum pridania:

Pocit osamelosti a opustenosti je jedným z najväčších problémov vyššieho veku, a to dokonca aj v domovoch dôchodcov, kde by si na prvý pohľad vždy mohli nájsť spoločnosť.
Ľudská duša je však komplikovanejšia a vo svete sa bežne na riešení tohto problému podieľajú dobrovoľníci. Tento u nás netradičný prvok prináša do bratislavských domovov pre seniorov občianske združenie C.A.R. D. O., ktoré sa prioritne zaoberá rozvojom dobrovoľníctva na Slovensku.

Dobrovoľníci, vybratí a vyškolení profesionálmi, sprevádzajú dôchodcov na vychádzkach, robia im spoločnosť týždenne jednu až tri hodiny bez nároku na odmenu. Prvým zariadením, ktoré ponúka svojim klientom aj toto spestrenie, je Domov dôchodcov Hestia v Bratislave - Dúbravke.

Charakteristické je, že aj dobrovoľníci vnímajú takéto stretnutia ako prínos pre seba. Dobrovoľníčka Renáta napríklad popisuje svoje stretnutia s pánom M. ako vzájomne obohacujúci vzťah dvoch generácií. „Občas sa spolu zasmejeme a občas posmútime napríklad za jeho nedávno zosnulou manželkou,“ hovorí Renáta a popisuje zvláštny druh dôvernosti, ktorý z takéhoto vzťahu plynie.

Odborníci si jednoducho pochvaľujú túto inštitúciu a tak C. A. R. D. O. pripravuje tím dobrovoľníkov aj pre Dom tretieho veku v Petržalke. Prví aktivisti by mohli sprevádzať klientov už začiatkom mája, občianske združenie potom mieni obrátiť svoju pozornosť aj na ďalšie domovy dôchodcov v Bratislave. 

 

Zdroj: bratislavskenoviny.sk 

Lajknite a sledujte nás na
O výhodách portálu DomDochodcov.sk