Vyhľadávajte medzi 750 zariadeniami po celom Slovensku
registrácia prihlásenie
Strach zo staroby
Dátum pridania:

Každý človek má strach zo staroby. To vlastne ani nie je strach zo staroby ako takej, ale strach z toho, čo so sebou prináša. Predovšetkým je to v podstate strach zo smrti. Čím sme starší, tým viac sa k nej približujeme. No a okrem toho, staroba so sebou obvykle prináša rôzne neduhy, choroby, ťažkosti, senilitu a podobne. Toto všetko vyzerá veľmi hrozivo a pocit, že ostanete niekomu na ťarchu, prípadne sa o vás nebude mať kto postarať a vy budete nevládni, vyvoláva v mnohých z nás obavy z budúcnosti.
 
V tomto článku sa nedočítate, ako sa starobe vyhnúť, pretože je to nezastaviteľná vec, ale uvedomte si, že nie je dôležitá kvantita, teda počet dožitých rokov, ale kvalita. Genetika pri dlhovekosti zohráva asi 30%, zvyšok máte vo svojich rukách. Dobrý rodinný korienok nestačí, treba k tomu pridať aj vaše úsilie, aby ste sa v deväťdesiatke cítili na šesťdesiat. 

Fajčenie
Podľa intenzity fajčenia vám tabaková závislosť môže skrátiť život v priemere o osem rokov. Je spojená s rizikom takmer každej choroby. Nepridá ani na peknom vzhľade. 

Prejedanie
Medzi storočnými nenájdete jediného obézneho človeka. Našim bunkám, podľa výskumov, robí dobre skôr podjedanie sa, teda strava s nižším energetickým príjmom. Čím je človek starší, tým je jeho metabolizmus lenivejší, teda si nemôžete naložiť na tanier ako za mladi. 

Dodávajte svojmu telu pravidelný prídel vlákniny, ovocia a zeleniny. Pridajte si sóju a ryby. Alkohol s mierou. Mnohí storoční ľudia priznávajú, že popíjali malé množstvo alkoholu – od červeného vína cez bylinkové likéry až po pálenku. Ale alkohol považovali za liek, takže jeho množstvo bolo jeden štamperlík ostrého alebo pohár vína či piva denne, viac nie. Vo väčšom množstve alkohol pôsobí kontraproduktívne a ukrajuje nám zo života. 

Pohyb
Telesná aktivita posilňuje nielen fyzickú kondíciu, ale priaznivo pôsobí aj na psychiku. Cvičením získate väčšiu stabilitu a pružnosť, čo je najlepšia prevencia pred pádmi. Pohyb je aj dôležitá prevencia pred osteoporózou. Sily však neprepínajte, priveľká fyzická záťaž spôsobuje oxidačný stres a tým starnutie buniek. Hlavne je byť aktívni aj na dôchodku. Môže to byť rybárčenie, záhradníčenie, je dobré chodiť do nejakých spolkov, kde sa stretnete s rovesníkmi. 

Slnko
Slnko síce dodáva vitamín D, ale na to stačí mať odhalené ruky a tvár. Opakované spálenie pokožky spôsobuje jej starnutie. Nejde iba o vrásky, ale aj o riziko vzniku rakoviny kože. Slniečko si doprajte, ale s mierou. 

Samota
Udržiavať dobré vzťahy s ľuďmi si vyžaduje istú námahu, ale je to predpoklad, že na starosť neostanete osamelí. Od krôčiku, že nikomu na vás nezáleží, je iba kúsok k depresii. Chráňte si priateľstvá, chodievajte medzi ľudí, do knižnice, do kostola, do kina. 

Pozitívna myseľ
Niekto sa už v šesťdesiatke cíti ako storoční a naopak. Ak očakávate od života samé pohromy, na nič sa netešíte plus zloba a nenávisť – to všetko vedie k stresom, ktoré sa podpíšu na vašom zdravotnom stave – fyzickom aj duševnom. Láskavý a optimistický pohľad na svet vám pridá niekoľko rokov k dobru. Aj priatelia a príbuzní sa radi stretnú s človekom, ktorý má okolo seba príjemnú atmosféru. 

Mozog
Strata pamäte a iných funkcií mozgu nie je automatickým sprievodným znakom staroby. No ak sa mozog naplno nevyužíva, zlenivie. Treba ho stále precvičovať čítaním kníh, rozhovormi na rôzne témy, hraním na hudobný nástroj, hrami, krížovkami, vedomostnými kvízmi, môžete sa učiť cudzí jazyk, naučte sa ovládať mobil, počítač. Tak docielite duševnú sviežosť aj v pokročilom veku.

Zdroj: fit.server

Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free

Lajknite a sledujte nás na
O výhodách portálu DomDochodcov.sk