Vyhľadávajte medzi 750 zariadeniami po celom Slovensku
registrácia prihlásenie
Béla Bugár a Ivan Švejna: Ficova vláda šikanuje dôchodcov
Dátum pridania:

 


Dôchodcov Ficova vláda šikanuje. Aspoň teda niektorých vláda postavila pred novú, stresujúcu a nezmyselnú povinnosť v súvislosti s ich nárokom na tohtoročný vianočný príspevok, vyhlásil dnes pred novinármi predseda strany Most-Híd, Béla Bugár.

„Novela zákona o poskytovaní vianočného príspevku, ktorú parlament schválil 11. septembra v skrátenom legislatívnom konaní zavádza povinnosť, aká tu ešte nebola. Týka sa občanov na dôchodku, ktorí poberajú penziu aj zo zahraničia. Musia preukázať výšku dôchodku vyplácaného z cudziny, v opačnom prípade sa vystavujú sankcionovaniu v zmysle trestnoprávnych predpisov,“ upozornil Béla Bugár, pričom podčiarkol, že termín, do ktorého musia občania na dôchodku preukázať penziu vyplácanú aj zo zahraničia je 30. september 2014.

Podľa podpredsedu strany Most-Híd Ivana Švejnu nové ustanovenie v zákone o poskytovaní vianočného príspevku je šikanovaním dôchodcov. „Informáciu o tejto novej povinnosti zverejnila sociálna poisťovňa na svojej stránke iba 18. septembra, dôchodcom dala len osem pracovných dní, takže títo občania majú extrémne krátky čas, aby si splnili túto povinnosť. Vláda ich vystavuje stresu, vyplnenie tlačiva na pobočkách sociálnej poisťovne navyše predstavuje aj isté finančné náklady najmä pre občanov z obcí, ktorí musia cestovať do miest,“ zdôraznil Ivan Švejna.

Ak dotknutý dôchodca nevyplní príslušné tlačivo, ktoré možno nájsť na stránke sociálnej poisťovne, vianočný príspevok síce dostane, no hrozí mu spätne sankcia za nesplnenie novej oznamovacej povinnosti. „Som presvedčený, že mnohí, ktorých sa to týka ani len o tejto novej povinnosti netušia. Aktuálne na to majú iba tri pracovné dni.“

Béla Bugár na záver pripomenul, že už v minulosti sociálna poisťovňa neodporúčala zaviesť aktuálnu novinku do predmetného zákona s tým, že to môže spôsobiť veľké komplikácie: „Bola to práve ministerka práce za stranu Smer, ktorá v roku 2006 pri príprave zákona o vianočných príspevkoch zvažovala započítavanie dôchodkov z cudziny. Vtedy však zavážili argumenty sociálnej poisťovne, ktorá to nepovažovala za najšťastnejšie riešenie.“

Híd: A kormány zaklatja a nyugdíjasokat

A Fico-kormány zaklatja a nyugdíjasokat. Legalábbis bizonyos csoportjukat új stresszhelyzet elé állította egy értelmetlen kötelezettség bevezetésével a karácsonyi nyugdíjhoz való jogosultságukkal kapcsolatban, jelentette ki ma újságírók előtt Bugár Béla, a Híd elnöke.

„A karácsonyi nyugdíj folyósításáról szóló törvénymódosítás, amelyet a parlament szeptember 11-én gyorsított eljárásban fogadott el, egy új, eddig soha nem látott kötelezettséget vezet be. Ez azokat a nyugdíjas polgárokat érinti, akik külföldről is kapnak nyugdíjat. Igazolniuk kell ugyanis a külföldről folyósított nyugdíj összegét, ellenkező esetben a büntetőjogi szabályok értelmében szankciókkal sújthatók,“ figyelmeztetett Bugár Béla, majd hozzátette, a külföldről származó nyugdíj összegének igazolási határideje 2014. szeptember 30.

A Híd alelnöke, Ivan Švejna szerint a karácsonyi nyugdíjról szóló törvény rendelkezése nem más, mint a nyugdíjasok zaklatása. „Az új kötelezettségről szóló tájékoztatást a szociális biztosító csak szeptember 18-án hozta nyilvánosságra internetes oldalán, és csak nyolc munkanapot biztosított a nyugdíjasok számára a kötelezettség teljesítésére. Ezzel a kormány stresszhelyzetbe hozza őket, a nyomtatványok kitöltése a szociális biztosító kirendeltségein ráadásul bizonyos pluszköltségekkel jár elsősorban azok számára, akiknek távol lévő községekből kell beutazniuk“ – hangsúlyozta Ivan Švejna.

 

Ha az érintett nyugdíjas nem tölti ki a vonatkozó űrlapot, amely a szociális biztosító honlapján is megtalálható, megkapja ugyan a karácsonyi nyugdíjat, ám megbírságolható az új bejelentési kötelezettség elmulasztásáért. „Meggyőződésem, hogy az érintettek közül sokaknak fogalmuk sincs erről az új kötelezettségről. Jelen pillanatban még három nap áll rendelkezésükre az ügyintézésre.“

Bugár Béla végül hozzátette, hogy a szociális biztosító régebben nem javasolta, hogy ez a kötelezettség bekerüljön a szóban forgó törvénybe, mivel az nagyobb komplikációkat is okozhat: „Éppen a SMER szociális miniszter asszonya volt az, aki 2006-ban a karácsonyi nyugdíjakról szóló törvény előkészítésekor fontolgatta a külföldről származó nyugdíjak beszámítását. Akkor azonban még figyelembe vették a szociális biztosító érveit, amely nem tartotta a legszerencsésebbnek ezt a megoldást.“

Lajknite a sledujte nás na
O výhodách portálu DomDochodcov.sk