Vyhľadávajte medzi 750 zariadeniami po celom Slovensku
registrácia prihlásenie
Bezpečná domácnosť pre seniorov: 12 tipov ako upraviť byt
Dátum pridania:

Žijete pod jednou strechou so starším človekom alebo vás čakajú spoločné sviatky? Prispôsobte tomu aj svoj byt či dom.


U starších ľudí sa následky úrazov liečia zložitejšie a často ich sprevádzajú rôzne komplikácie, ktoré ešte zhoršujú ich zdravotný stav i celkovú kondíciu. „Preto by ste mali poučiť seniorov o rizikách vzniku pádu,“ odporúča prednosta geriatrickej kliniky. Čím krehkejší je zdravotný stav starnúceho človeka, tým je náchylnejší na rôzne úrazy. Najväčší podiel na nich majú pády. Zranenia, ktoré spôsobia, bývajú stredne ťažké až ťažké a nie je zriedkavé, že sa končia smrťou!

 


Problémy s rovnováhou

So zvyšovaním veku sa menia a zhoršujú niektoré telesné funkcie, napríklad koordinácia pohybov a zrakového vnemu či schopnosť rýchlej reakcie. „Na udržanie rovnováhy sú potrebné informácie o polohe v priestore. Tie získavame prostredníctvom zraku, stimulov z vnútorného ucha a receptorov na nohách a krku. Prísun týchto informácií však v seniorskom veku narušujú choroby očí či choroby vnútorného ucha. Prísun stimulov z dolných končatín býva narušený poškodením nervov alebo miechy. Tieto informácie sa spracúvajú v mozgu, a tak sú poruchy rovnováhy často spôsobené aj poškodením mozgu, spôsobeným starnutím,“ vysvetľuje odborník.


Najčastejšou príčinou pádov je však slabosť nôh, niekedy aj v spojení s deformáciami na kĺboch dolných končatín. Príčina môže byť aj v nedostatku vitamínu D. K rizikám patrí i nedodržiavanie pitného režimu, podvýživa a nízka hmotnosť seniora alebo, naopak, obezita. Riziko pádov zvyšujú aj poruchy chôdze, najmä ak je výrazne kolísavá a postihnutie nervového systému, napríklad Parkinsonova choroba. Aj nízky tlak, demencia, delirické stavy a užívanie upokojujúcich liekov či srdcová arytmia spôsobujú závraty a pády.

 

Úrazy sa často týkajú aj seniora, ktorý sa stará o svojho chorého či nevládneho partnera. Medzi následky pádov patria zlomeniny krčka bedrového kĺbu, predlaktia či stavcov, poranenie lebky alebo poranenia svalov. Jedným z dôsledkov pádu je aj prechladnutie pri nevládnosti a dlhšom ležaní na zemi bez pomoci. Preto je dôležitá minimalizácia rizika pádu a podľa možnosti aj bezbariérová úprava domáceho prostredia.


12 tipov, ktoré pomôžu

  • Tvrdá alebo klzká podlaha zvyšuje riziko, že úraz v prípade pádu bude závažný. Lepšie sú dostatočne hrubé a pevne uchytené koberce, aby sa nevlnili. Schody zabezpečte protišmykovým materiálom a bezpečným zábradlím.
  • Odstráňte kusové koberce, nie sú pevne prichytené o podlahu.
  • Ak je to možné, prahy nahraďte prechodovými lištami.
  • Pozor na krátke elektrické šnúry visiace tesne nad podlahou, ukryte ich do špeciálnej lišty. 
  • Potrebné je aj primerané osvetlenie každej miestnosti domácnosti.
  • Zadovážte seniorovi stabilnú, dostatočne vysokú stoličku s opierkami na ruky, o ktoré je možné oprieť sa pri vstávaní a sedení. 
  • V kúpeľni a na WC by mali byť na stene namontované držadlá a na podlahe protišmykové podložky. 
  • Nebezpečný je nestabilný nábytok, aj jeho ostré hrany, no i presklené dvere.
  • Nábytok by mal byť rozostavený tak, aby nebránil pohybu a aby jeho hrany nevyčnievali do trasy pohybu po domácnosti. 
  • Vhodné je pravidelné rozloženie stabilného nábytku, napríklad kresla či stola, aby sa ho senior mohol cestou pridŕžať. 
  • Poličky by nemali byť vysoko, aby pri vykladaní predmetov na ne nebolo potrebné zakloniť hlavu, čo môže spôsobiť závrat alebo pád. 
  • Pri rekonštrukcii domácnosti seniora sa vyhnite moderným prvkom, napríklad pákovým vodovodným batériám či vyklápacím dvierkam, na aké nie je zvyknutý.


Ste dôchodkyňa?
Pozorovať, ako vám ubúda síl a prestávate byť sebestačná, nie je nič príjemné. No tváriť sa, že zvládnete to, čo v päťdesiatke, nie je správne. Zranenie, ktoré si môžete privodiť svojou neopatrnosťou, vám môže skomplikovať život ešte viac, myslite na to. Vyhýbajte sa činnostiam, pri ktorých hrozí, že spadnete, napríklad chodeniu po schodoch do pivnice, prechádzke vonku pri námraze. „Pri chôdzi po schodoch sa pridŕžajte zábradlia a sústreďte sa na chôdzu až do konca, najviac pádov vzniká na posledných schodoch,“ upozorňuje Štefan Krajčík.
Noste vhodné okuliare, nie bifokálne, ktoré zvyšujú riziko pádov. Ak vás trápia poruchy rovnováhy, majte pri sebe mobil alebo prenosný telefón, aby ste sa mohli dovolať pomoci. Kúpte sa len s asistenciou, nie osamote. Vzdajte sa aj vešania záclon či bielizne. Dolnú časť tela si obliekajte posediačky. „Riziko pádov zníži posilňovanie stehenných svalov,“ radí odborník. Vhodné cviky vám odporučí váš lekár.


24-hodinová tiesňová linka
Radí Alena Halčáková, vedúca oddelenia sociálnych vecí, Miestny úrad Bratislava-Petržalka
„Častým problémom seniorov je strach, že v krízovej situácii sa nebudú môcť dovolať pomoci. V mnohých prípadoch totiž žijú izolovane, bez komunikácie s rodinou alebo so susedmi,“ hovorí Alena Halčáková. Mestská časť Petržalka patrí popri Košiciach, Prešove, Poprade či Banskej Štiavnici k mestám, ktoré sa zapojili do projektu domáceho tiesňového volania. Je to služba, prostredníctvom ktorej si senior v prípade núdze jednoducho privolá pomoc. Stlačí tlačidlo malého prístroja pripevneného na zápästí alebo zaveseného na krku.
lačidlo odošle núdzový signál dispečerovi, ktorý pracuje 7 dní v týždni, 24 hodín denne. Je kvalifikovaný v oblasti zdravotníctva a sociálnych vecí a ihneď rieši vzniknutý problém. „Cieľom projektu je znížiť zdravotné a sociálne riziká seniorov a zachovať kvalitu ich života v ich prirodzenom prostredí, aby mohli viesť čo najdlhšie samostatný život vo vlastnom domove a mať pri tom záruku okamžitej pomoci v stave náhlej núdze.


Niečo to však stojí...
„Jednorazový poplatok 25,90 € za inštaláciu uhrádza klientovi mestská časť, klient uhrádza pravidelne mesačný poplatok 8,90 € za poskytovanie 24-hodinovej služby domáceho tiesňového volania,“ vysvetľuje Alena Halčáková.


Zájdite so svojím starkým k lekárovi, ak spadol, hoci sa viditeľne nezranil, najmä ak sa pády opakujú. Môžu byť prejavom závažných ochorení.

 

zdroj: pluska.sk

Lajknite a sledujte nás na
O výhodách portálu DomDochodcov.sk