Vyhľadávajte medzi 750 zariadeniami po celom Slovensku
registrácia prihlásenie
Financie domovov sa opäť navyšujú
Dátum pridania:

Financie na domov dôchodcov sa opäť navyšujú


Najväčšie problémy spôsobuje podľa primátora projektová dokumentácia, keďže nie všetko, čo je naprojektované, je aj v rozpočte. ŠAĽA. Výstavba domova dôchodcov pokračuje od leta minulého roka. Firma Euro-building vtedy práce na budove bývalej škôlky obnovila potom, čo sa vyriešilo financovanie prác navyše. Vo výške 150-tisíc eur sa zakotvili v druhom dodatku, 90-tisíc eur sa označili ako chyby projektu, zvyšok za nepredvídané okolnosti. Dodatok muselo podpísať aj ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Rezort musel odobriť aj termín zmeny dokončenia projektu. Z januára 2014 sa posunul na november. Firma predpokladá, že ten dodrží. Vyskakujú však ďalšie veci, ktoré sa budú musieť extra zaplatiť. Odhadujú sa opäť na desaťtisíce. Primátor presné číslo, pokiaľ nie je všetko odsúhlasené, nechcel špecifikovať.

Zvýšené náklady alebo škoda?

„Problémy, ktoré vznikajú, sú presne tie isté, ktoré boli na začiatku, a, žiaľ, sa nám ťahajú počas celej stavby,“ hovorí primátor Martin Alföldi. Najväčšie problémy spôsobuje podľa jeho slov projektová dokumentácia, keďže nie všetko, čo je naprojektované, je aj v rozpočte. „Sú veci, ktoré nám v projekte chýbajú, projektant na ne zabudol alebo rozpočtár si ich nevšimol. Ide napríklad o veľkosť vybúraného otvoru v stene, v ktorom má byť osadené okno. Otvor je vybúraný na 90 centimetrov a v projekte je, že sa tam má osadiť 70-centimetrové okno. Projekt nám 20 centimetrov jednoducho nerieši,“ vraví primátor. Dodal, že je to podľa neho chyba projektanta, u ktorého si už uplatňovali reklamáciu, ale, „keďže stavba ešte nie je ukončená a vznikajú ďalšie rébusy, ktoré treba vyriešiť v rámci projektu, nie je možné ju ukončiť“. Alföldi podotkol, že mestu vznikajú zvýšené náklady, ktoré nie je možné podľa neho považovať za škodu.

Z vlastného rozpočtu

Dodávateľom projektovej dokumentácie je Igor Talian. Mesto ho vybralo verejným obstarávaním, projektovú dokumentáciu vyhotovil za 27-tisíc eur.

„Chyba nie je v nepresnostiach, projekt je z tohto pohľadu veľmi dobrý. Problém je hlavne v rozpočte, celá situácia je však oveľa zložitejšia a je najjednoduchšie to „zvaliť “ na chybu projektu,“ reagoval architekt. Doposiaľ sa pri zhruba 400 realizovaných a vyexpedovaných projektoch vraj nikdy nestretol s takým množstvom naviac prác.

„Tie de facto riešim po prvýkrát počas svojej dlhoročnej praxe,“ hovorí Talian.
Euro projekt bude stáť 2,4 milióna eur, mesto naň získalo eurofondy. Neoprávnené náklady a naviac práce musí financovať z vlastného rozpočtu.

Dodržanie zmluvy

Domov dôchodcov buduje bratislavská firma Euro-building, ktorá ho má po novom dokončiť do novembra. Podľa primátora to dnes ťažko potvrdiť, firma ale predpokladá, že termín dodrží.
„Spoločnosť Euro-building, a.s., postupuje v zmysle uzatvorenej zmluvy s objednávateľom mestom Šaľa a, samozrejme, je snahou spoločnosti zabezpečiť dodržiavanie jednotlivých zmluvných ustanovení a to aj vrátane termínu ukončenia prác.“ Domov dôchodcov vznikne z bývalej škôlky na Nesporovej ulici. Súčasné zariadenie už nepostačuje, je vytvorené iba pre maximálne 20 ľudí. Nové bude môcť prijať 80 seniorov.

 

Zdroj: nistra.sme.sk 

Lajknite a sledujte nás na
O výhodách portálu DomDochodcov.sk