Vyhľadávajte medzi 750 zariadeniami po celom Slovensku
registrácia prihlásenie
KDH: Dôchodcovia si majú vybrať,či robiť pre štát, alebo brať dôchodok
Dátum pridania:

Skupina poslancov za KDH predložila na januárovú schôdzu NR SR návrh zákona o sociálnom poistení, v ktorom navrhuje vylúčenie nároku na starobný dôchodok u povinne poistených štátnych zamestnancov a u povinne poistených zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme.

Ako povedala dnes pre agentúru SITA poslankyňa NR SR za KDH Monika Gibalová, navrhované riešenie umožní dotknutým osobám slobodne si zvoliť individuálny status, ktorý spočíva buď v prijatí rozhodnutia pokračovať v zamestnaneckom pomere bez poberania starobného dôchodku, alebo v ukončení zamestnaneckého pomeru.

Schválenie navrhovanej zmeny bude mať podľa Gibalovej významný vplyv na zníženie nezamestnanosti bez nárokov na čerpanie prostriedkov z verejných zdrojov. Prijatím takého riešenia by mohlo podľa nej dôjsť k ročnej úspore prostriedkov vyplácaných vo forme dávky v nezamestnanosti vo výške 50 mil. eur, a sociálnych dávok, a tiež k úspore prostriedkov, ktoré sú vyplácané zo Základného fondu sociálneho poistenia Sociálnej poisťovne tým starobným dôchodcom, ktorí sa rozhodnú zostať v zamestnaneckom pomere.

„Ak by sa dotknuté osoby rozhodli pokračovať v zamestnaneckom pomere, ročná úspora Sociálnej poisťovne by bola pri počte dnešných približne 20 000 zamestnaných štátnych zamestnancov a zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, ktorí sú zároveň aj poberateľmi dôchodkov 101,8 mil. eur. Vychádzali sme zo štatistických údajov a údajov vyžiadaných zo Sociálnej poisťovne, ktoré konštatujú, že z celkového počtu zamestnancov (140 671) v odvetví Verejná správa, obrana, povinné sociálne zabezpečenie pracuje približne 20 000 zamestnancov, poberajúcich zároveň starobný dôchodok,“ zdôraznila Gibalová.

Títo zamestnanci a zároveň poberatelia starobných dôchodkov nie sú podľa Gibalovej existenčne odkázaní na príjem zo zamestnania. Pritom podľa nej úrady práce len ku koncu roka 2012 evidovali viac ako 400 000 nezamestnaných občanov.

 

Zdroj: SITA Foto: dreamstime.com

Lajknite a sledujte nás na
O výhodách portálu DomDochodcov.sk